سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ

Saint Petersburg

درباره شهر

سنت پترزبورگ که روس‌ها به آن پِتِربورگ می‌گویند، دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو است. این شهر در منتهی‌الیه شمال‌غرب این کشور واقع شده‌است. سنت پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه و به نوعی نماد مقاومت و سرسختی در میان مردم روسیه به شمار می رود.

این شهر ویژگی های جذاب بیشماری دارد که آن را به مقصدی ایده آل برای سفر و همچنین تحصیل در روسیه تبدیل می کند. به دلیل وجود دانشگاه های معتبر بین المللی در سنت پترزبورگ این شهر هرساله میزبان بسیاری از دانشجویان خارجی علاقمند به تحصیل در روسیه است و در رده بندی بهترین شهر های دانشجویی جهان QS در سال 2020 سنت پترزبورگ در بین 70 شهر برتر دنیا قرار گرفته است. سنت پترزبورگ پرجمعیت ‌ترین شهر اروپا پس از لندن، پاریس و مسکو است .

از آنجایی که سنت پترزبورگ غربی ترین شهر روسیه است ،در بین مردم روس با لقب پنجره‌ای به اروپا مشهور است. سنت پترزبورگ به دلیل معماری منحصر به فردی که دارد به ونیز شمالی نیز معروف است. این شهر برای فضای خاص و خلاقانه ای که دارد هنرمندان، شاعران و افراد زیادی را به خود جذب می کند.
بی شک سن پترزبورگ را باید یکی از جذاب ترین شهرهای اروپایی برشمرد که سفر به آن را میتوان به هر شخصی توصیه کرد.

جغرافیای سنت پطرزبورگ

سن پترزبورگ در کناره‌های رود نِوا، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته‌است. زمستان در این شهر طولانی و همراه با بادهایی ست که از سمت رود نوا می‌وزد. تابستان نیز معتدل است و طولانی‌ترین روز را در 22 ژوئن تجربه می‌کند. طول روز در این تاریخ، 18 ساعت و 50 دقیقه و برعکس در زمستان کوتاه‌ترین روز با 5 ساعت و 51 دقیقه در 22 دسامبر است.

پدیده معروف به شبهای سفید در طولانی‌ترین روزهای تابستان این شهر رخ می‌دهد. شهر سنت پترزبورگ که از موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای برخوردار است، شمالی‌ترین شهر پرجمعیت جهان به‌شمار می‌رود و هر سال در اوایل تابستان به علت بسیار طولانی شدن زمان تابش آفتاب در تاریکی شب فرونمی‌رود و همه مدت شبانه روز یا هوا روشن است یا گرگ و میش صبحگاهی دارد که به همین علت شب‌های اوایل فصل تابستان در این شهر شب‌های سفید نام گرفته‌است.

با رزرو تور روسیه لجظه آخری و ارزان از شهر سنت پترزبورگ دیدن نمایید.

نگاهی به تاریخ سنت پترزبورگ

تاریخ این شهر بسیار پیچیده است که ما مختصری از آن را در این جا برایتان شرح می دهیم .

سنت پطرزبورگ ،در سال 1703 به دستور و با نظارت ” پتر کبیر ” ساخته شد و از آن زمان تا 1918 پایتخت روسیه بود .و مدتی ” پتروگراد “ نامیده می شد و بعد از واژگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین ” لنینگراد “ خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور مجدد به نام قبلی خود نام گرفت .
در ضمن این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب 1917 روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم ، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس‌ها برخوردار است .

جالب است بدانید که سنت پترزبورگ به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد چرا که در قدم زدن در این شهر فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه را به عینه خواهید دید . لازم به ذکر است که این شهر که به مدت دو سده پایتخت روسیه بود . بین سالهای 1914 تا 1924 میلادی پتروگراد نام داشته و در زمان حکومت اتحاد جماهیر شوروی به مدت 67 سال لنینگراد خوانده می ‌شده ‌است .

نام عامیانه سنت پطرزبورگ در زبان فارسی

در زبان فارسی از زمان قاجار به‌طور عامیانه سن پترزبورگ را «پِتِل پُرت» یا «فتل فُرت» می‌نامیدند و آن را در مثل به عنوان دورترین نقاط بکار می‌بردند در اصطلاحاتی مانند:از اینجا تا پتل پورت.

آب و هوای شهر سنت پترزبورگ

سن پترزبورگ آب و هوای مرطوب قاره ای دارد اما تاثیر گرد باد های دریای بالتیک باعث می شود که تابستان هایش گرم ، مرطوب و کوتاه و زمستان هایش سرد ، مرطوب و طولانی باشد . شرایط آب و هوایی سن پترزبورگ و هلسینکی پایتخت فنلاند بسیار به یکدیگر شبیه اند اما سنت پترزبورگ به دلیل قرار گرفتن در ناحیه شرقی تر، زمستان های سردتر و تابستان های گرم تری را تجربه می کند .

شهر فوتبال

شهر سنت پترزبورگ پایتخت معروف مسابقات ورزشی در روسیه است. در سال 2018 این شهر یکی از شهر هایی بود که مسابقات جام جهانی فوتبال برگزار شد.

شهر موسیقی

این شهر، شهر اصلی گروه های مشهور روسیه است. کنیو راک لنینگراد افسانه ای در شهر نوا در دوران شوروی تاسیس شد تا کنسرت های راک و جشنواره ها را که توسط مقامات ممنوع بود در این مکان اجرا شود. سنت پترزبورگ مدرن امروزه محل برگزاری کنسرت است که لیدی گاگا، استینگ و ستاره های مشهور جهان را در خود جای می دهد.

جهت اطلاع از شرایط رزرو تورهای خارجی با کارشناسان سفر 366 تماس بگیرید.

جذابیت های گردشگری

روسیه شهری زیبا است همچنین جاذبه های گردشگری روسیه بسیار حیرت انگیز و زیبا می باشد.

کلیسای نجات دهنده خون

این کلیسا بین سال های 1883 و 1907 ساخته شد. ساخت این کلیسا توسط خانواده امپراتوری تامین می شد. طراحی این کلیسا به سبک ملی گرایی رمانتیک است.

موزه آرمیتاژ

این موزه دارای 3 میلین اثر هنری است که البته همه به صورت هم مزمان نمایش داده نمی شوند. یکی از بزرگترین موزه های جهان و از قدیمی ترین نگارخانه های هنری و موزه های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان است.

قصر پیترهوف

واقع در حومه شهر دوم روسیه یعنی سنت پترزبورگ است. زمینه ها و معماری کاخ پیترفف یک نمایش بسیار معروف از طراحی و سبک باروک است و یکی از مهم ترین جذابیت های گردشگری در روسیه محسوب می شود.

باغ زیبای تابستانی سنت پترزبورگ

باغ تابستانی سنت پترزبورگ را قطعه ای از بهشت می نامند. باغ تابستانی summer garden یا Ле́тний сад یکی از زیباترین و رویایی ترین مکان های دیدنی و توریستی شهر پیتر مقدس می باشد.

 

مشخصات شهر

کشور: روسیه

موقعیت