دروازه هادریان آنتالیا

دروازه هادریان از بناهای باشکوه و ارزشمند آنتالیا از زمان روم باستان است، این بنای ارزشمند به افتخار ورود امپراطور روم یعنی هادریانوس به آنتالیا ساخته شد، این دروازه مانند یک دژ دفاعی محکم دورتا دور شهر آنتالیا را فراگرفته و معماری آن به شدت محکم و زیباست.

دروازه هادریان

دروازه هادریان (Hadrian’s Gate) از جاذبه‌های گردشگری کشور ترکیه در شهر آنتالیا به شمار می‌رود که در منطقه کالیچی آنتالیا قرار دارد،بیشتر ترک زبان‌ها در آنتالیا این دروازه را به نام دروازه اوچ قاپیلار می‌شناسند، در واقع دروازه هادریان مهم ترین و زیباترین بنای تاریخی این شهر در تور آنتالیا محسوب می شود.

این دروازه که قسمتی از یک دیوار باستانی می باشد، دورتادور شهر قدیمی را فرا گرفته است و در حقیقت به منزله یک دژ دفاعی برای شهر باستانی بوده است و از مرمر سفید و به شکل سه قوس با ستون‌هایی قرنتی بنا شده است و به خاطر وجود این قوس ها مردم محلی این دروازه باستانی را اوچ کاپیلار که به معنی سه دروازه می باشد ، نامیده اند

نماد زیبای دروازه هاردیان

تاریخچه و معماری دروازه هادریان

دروازه هادریان از بناهای باشکوه روم باستان محسوب می‌شود که به افتخار ورود امپراطور روم یعنی هادریانوس به آنتالیا ساخته شد، این دروازه در 130 سال بعد از ورود مسیح در آنتالیا بنا شد که نمایی فوق‌العاده زیبا با طاق‌های نصرت رومی، ستون‌ها و دیوارهای مرمری سفید رنگ دارد و از رومیان آن زمان در آنتالیا به یادگار مانده است. برای رفتن به دروازه هادریان باید به مرکز شهر آنتالیا و بلوار آتاتورک بروید.

اطلاع از شرایط ویژه خرید تور ترکیه لحظه آخری و ارزان

ویژگی های دروازه هاردیان

باستان‌شناسان احتمال می‌دهند که ساختمان دروازه هادریان در گذشته دو طبقه بوده که بخش بالایی آن حدود قرن 19 از بین رفته و در حال حاضر تنها طبقه زیرین آن باقی‌مانده است،در طرفین این دروازه نیز دو برج را می‌بینید که به دوره‌های تاریخی متفاوتی تعلق دارند، برج جنوبی در سمت چپ (برج جولیا سانکتا), متعلق به عصر امپراطوری بیزانس و مجزا از دروازه ساخته شده است.

برج شمالی در سمت راست نیز دو بخش دارد که بخش زیرین آن متعلق به دوران روم باستان و قسمت بالایی آن متعلق به زمان سلطان سلجوقی، علاالدین کیقباد است که کتیبه‌ای منقوش به زبان ترکی با دست‌خط عربی نیز دارد.

افسانه‌ی ملکه سبا

بر اساس این افسانه ملکه سبا برای ملاقات با حضرت سلیمان از طاق‌های این دروازه عبور کرده و برای مدتی در کاخ آسپندوس اقامت داشته است.

کاربردهای دروازه هادریان آنتالیا

تفریحات و دیدنی‌ها

در مجاورت دروازه هادریانوس در بلوار آتاتورک، پارک بزرگی قرار گرفته که گردشگران آنتالیا بعد از بازدید از این دروازه می‌توانند در آن به استراحت بپردازند همچنین مناظری که در طی مسیر پیش روی شما قرار دارد فضایی مناسب را برای عکاسی و ثبت خاطراتتان فراهم می‌کند.

هنگامی که به درون دروازه قدم می‌گذارید کمی جلوتر غرفه‌ها و مغازه‌های متنوعی برای خرید قرار دارند. پس از عبور از خیابان هادریان کاله کاپسی با ورود به خیابان کالیچی، شهری با دیوارهای سنگی و خیابان‌های باریک روبرویتان قرار می‌گیرد.خانه‌های این شهر از گل، چوب و سنگ ساخته شده‌اند.

مسجد رستم پاشا استانبول و داستان هایی مرموز

مسیرهای رسیدن به دروازه هادریان

از آنجایی که سیستم حمل و نقل عمومی آنتالیا ، خوب و مدرن و پیشرفته است ، شما عزیزان به راحتی می توانید به دیدن دروازه هادریانوس بروید ، بدون آن که هزینه زیادی بپردازید .

اتوبوس ، تراموا و تاکسی از وسایل نقلیه ای است که شما به وسیله آن ها به این مکان زیبا می رسید ولی بهترین و مقرون به صرفه ترین آن ها برای رفتن به این جاذبه گردشگری آنتالیا ، اتوبوس است .

برای این کار ، کافی است که از کارت های اعتباری یا آنتالیا کارت استفاده کنید .لازم به ذکر است که هزینه مسیر 10 تا 15 لیر می باشد و از طریق همین کارت ها می توانید بپردازید و نکته قابل توجه گردشگران این که حتما باید این کارت ها را تهیه نمایید چرا که بدون این کارت ها استفاده از اتوبوس امکان ندارد ، البته می توانید در هنگام سوار شدن از راننده درخواست بلیط نمایید .

قدمت دروازه هاردیان آنتالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *