حمام خرم سلطان

حمام خرم سلطان یک بنای باارزش با معماری خلاقانه اسلامی در شهر استانبول و منطقه فاتح است که توسط معمار معروف تاریخ عثمانی، معمار سنان طراحی و ساخته شده است، این حمام باشکوه به نام ملکه خرم سلطان قدرتمندترین زن تاریخ سلطنت عثمانی در سال 1556 میلادی ساخته شده بود.

بازدیدی از حمام خرم سلطانن

حمام خرم سلطان در منطقه فاتح که گردشگران زیادى به این منطقه مى آیند، قرار دارد. قدمت حمام خرم سلطان به قرن شانزدهم و دوره سلطان سلیمان پادشاه معروف عثمانی باز مى گردد. حمام خرم سلطان استانبول که در مجاورت مسجد ایاصوفیه شهر استانبول ترکیه واقع شده است، یکی از نماد های تاریخی این شهر و از جاهای دیدنی استانبول می باشد. ساخت این بنای بی نظیر به دست معمار امپراطوری عثمانی، معمار سنان که یکی از مهم ترین و خلاق ترین بناهای تاریخ به حساب می آید بوده است و همین دلیل کافی است تا تماشای سازه ها و طراحی های خارق العاده حمام را به صورت زنده تجربه کنید.

حمام خرم سلطان کجاست؟
قدمت حمام خرم سلطان

خرم سلطان که بود؟

خرم سلطان شاید قدرتمندترین زنی بود که سلسله عثمانی تا به حال دیده است، پس از اسیر شدن به عنوان برده در اوکراین امروزی، او به عنوان یک صیغه در حرمسرای امپراتوری به پایان رسید و از درجات حرمسرا عبور کرد و اولین برده ای شد که به طور قانونی با سلطان عثمانی ازدواج کرد، او عصر جدیدی را در دربار عثمانی رقم زد، جایی که همسران و مادران سلاطین عثمانی از طریق مکانیسم‌های پیچیده قدرتی که در داخل کاخ ایجاد کردند، تأثیر زیادی بر امور دولتی گذاشتند،در سال های اخیر، خرم سلطان به دلیل موفقیت سریال های تلویزیونی قرن باشکوه، به یک چهره تاریخی محبوب در سراسر جهان تبدیل شد.

کاربردهای حمام خرم سلطان در گذشته

 • ساخت حمام خرم سـلطان در سال 1556 میلادی آغاز شد و در همان سال درهای آن به روی عموم گشوده شد.اگرچه ساخت حمام به ابتدای امپراتوری عثمانی برمی گردد و به سبک سنتی این دوره ساخته شده است، اما با این وجود معماری آن بسیار خلاقانه است.
 • این حمام که تا ابتدای قرن بیستم به عنوان حمام فعالیت می‌کرد اما بعدها تعطیل شد و مدتی هم به دلیل پر بودن زندان سلطان احمد به محلی برای نگهداری موقت زندانیان اضافی زندان سلطان احمد تبدیل شد.
 • همچنین بعدها به انبار روغن و فلفل تغییرکاربری داد.
 • اکنون نیز به عنوان حمام و سالن ماساژ آماده ارائه خدمات به مشتریان است.

سفر به استانبول، با ارزرانترین تور استانبول آژانس سفر 366

امکانات رفاهی و تفریحی حمام خرم سلطان

این حمام تاریخی دارای قسمت های مختلفی همچون سالن حمام سرد، سالن حمام گرم و سالن حمام داغ می باشد، سالن سرد حمام ابتدایی ترین بخش است که در این سالن اتاق ماساژ، اتاق VIP، اتاق تعویض لباس، بخش پذیرش، کمدها، آرایشگاه، فروشگاه و محل استراحت قرار گرفته است.این اتاق در واقع ورودی حمام بوده و بخشی است که در آن برای ورود به حمام آماده می شوید.

در این بخش لباس هایتان را تعویض می کنید و وسایلتان را در کمد مخصوصتان می گذارید و سپس لباس های مخصوص سفید و ابریشمی حمام را به تن می کنید. در انتهای این سالن آب میوه های خنک و مقوی سنتی ترکیه وجود دارد. تاریخچه حمام خرم سلطان استانبول در سالن سرد بیان می شود که می توانید حین خوردن نوشیدنی به آن گوش فرا دهید.

در قسمت سالن داغ حـمام خرم سـلطان که بدون شک بزرگترین بخش حمام است، غرفه های بزرگ و کوچک وجود دارد که با فرش پوشیده شده اند. دمای هوا در سالن داغ بین 42 درجه تا 47 درجه سانتی گراد می باشد البته برخی از غرفه ها حتی دمایی در حدود 60 درجه سانتی گراد نیز دارند،گرمای این سالن باعث می شود پوست شما نرم و آماده لیف کشیدن و کیسه کشیدن شود. در صورت تمایل می توانید از خدمات ماساژ یا شست و شو با کف حمام استفاده کنید.

حمام خرم سلطان
کاربردهای حمام خرم سلطان

خدمات و بخش های حمام خرم سـلطان شامل این موارد می شود :

حمام اصلی

این بسته ارزان سرویس های حـمام خرم سـلطان شامل لیف و نوشیدنی های خنک و سنتی ترکیه می باشد.

به سفیدی برف

این بسته از سرویس های حمام خرم سلطان استانبول که زمان آن 45 دقیقه می باشد شامل فعالیت هایی مانند کیسه کردن بدن ، لیف ، حمام سنتی در کف و استراحت می شود. علاوه بر این موارد پذیرایی از شربت های سنتی و خانگی ترکیه نیز انجام خواهد شد.

لذت حمام

این بسته که از 2 بسته قبلی کمی گران تر نیز می باشد ، از سرویس های بیشتری نیز برخوردار است. این پک 60 دقیقه ای ماساژ عطری و اتاق مخصوص حمام خرم سلطان را نیز اضافه تر از خدمات 2 سرویس قبلی دارد.

تم پاکیزگی

از خدمات اضافی این بسته می توان به ماساژ با روغن درخت ارغوان را نام برد. این سرویس خدمات پک های قبلی را نیز دارد. مدت زمان این بسته خدماتی 80 دقیقه می باشد

پک خدماتی آب حیات

این بسته گران قیمت ترین بسته خدماتی به شمار می آید ، و از طرفی لاکچری ترین خدمات را نیز عرضه می کند،در این بسته سرویس هایی نظیر ماسک صورت ، پذیرایی با چای و میوه های تازه نیز قرار دارد.

معرفی مسجد سلیمانیه از مساجد معروف دوره عثمانی 

مراحل برگزاری جشن عروسی در حمام خرم سلطان ایاصوفیه

برگزاری جشن عروسی در حمام خرم سـلطان ایاصوفیه یکی از محبوب‌ترین خدمات این مجموعه است، مراسمی سنتی و متفاوت که هیچ‌گاه از یاد عروس و داماد و مهمانان نخواهد رفت. در ادامه خدمات ارائه شده برای جشن عروس و جشن داماد را به شما معرفی خواهیم کرد.

 • کاسه‌های طلایی حمام سنتی، لباس‌های سنتی حمام، دمپایی مخصوص حمام
 • لوازم آرایشی و بهداشتی به‌همراه شانه، دستکش حمام، صابون روغن زیتون، شامپو روغن درخت ارغوان، نرم‌کننده مو و لوسیون بدن
 • مراسم سنتی کیسه و لیف بدن به‌همراه شستشو در کف و حباب برای تمام مهمانان
 • مراسم سنتی کیسه و لیف بدن به‌همراه شستشو در کف و حباب مخصوص عروس/داماد در اتاق مخصوص سلطان
 • ماسک رسی و روغنی و مرطوب‌کننده بدن برای عروس/داماد
 • پذیرایی با شربت در حمام
 • مراسم حنابندان در سالن سرد حمام به‌همراه لباس‌های سنتی برای مهمانان
 • دسرها و مزه‌های ترکی در قسمت بوفه
 • موسیقی زنده سنتی
ویژگی های حمام خرم سلطان
بازدید از حمام خرم سلطان در استانبول

دانستنی های جذاب در مورد حمام خرم سلطان

تنها گنبدهایی که در بنای حمام خرم سلـطان استانبول دیده می ‌شوند، درست در بالای خود حمام قرار دارند و در یک خط راست هستند و ارتفاع گنبد در بخش سرد حمام حدود 26 متر است، در بازسازی حمام سنتی خرم سلطان ایاصوفیه 1300 متر مربع مرمر سفید استفاده شده که زیبایی خیره کننده ای به آن بخشیده است،دمای سنگ ‌های اتاق داغ برابر با 42 درجه سانتی‌ گراد و دمای اتاق خصوصی در حدود 48 درجه سانتی ‌گراد است که لذت ماساژ را دو چندان می کند.

درصد بخار اتاق ‌های خصوصی برابر با 100 است. در قسمت کاسه‌ های حمام خرم سلطان 160 قطعه طلا وجود دارد و اینها کاسه ‌هایی هستند که برای استفاده میهمانان در نظر گرفته شده بودند، صابون‌ های حمام خرم سلطان بسیار گیاهی و خاص هستند و کاملا از روغن زیتون تولید می‌ شوند. سرویس‌ های حمام ترکی خرم سلطان امروزه تنها محدود به بخش ‌های حمام نمی‌ شوند و افراد می توانند در بخش‌ های دیگر نیز از بسته‌ های ویژه استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *