میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم یا تقسیم یکی از میدان های معروف و قدیمی شهر استانبول است که قدمت طولانی دارد،تکسیم، میدانی عمومی بود که زمان شکل‌گیری جمهوری ترکیه به وجود آمد. با این حال، میدان مذکور برای مدت 13 سال به فراموشی سپرده شد تا اینکه به‌تدریج مورد توجه قرار گرفت و به فضای تفریحی و فرهنگی تبدیل شد.

میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم یکی از توریستی‌ترین جاهای دیدنی استانبول است که در منطقه بی‌اوغلو قرار دارد و به‌ عنوان قلب استانبول مدرن در نظر گرفته می‌شود، هتل‌ها و رستوران‌های زیادی در حوالی این میدان و خیابان استقلال وجود دارند که بسیاری از گردشگران ترکیه برای اقامت در آن‌ها لحظه‌شماری می‌کنند.

این میدان همچنین محل تجمع مردم محلی برای جشن شب سال نو، جشن‌های ملی و دیگر اجتماعات است، میدان تکسیم نماد جمهوریت مدرن ترکیه است که به دست آتاتورک رقم خورد، بنای یادبود جمهوری در قلب این میدان قرار دارد و از زمان ساخت آن، میدان تکسیم به محلی برای برگزاری رویدادهای ملی همچون سالگرد استقلال ترکیه و سایر جشن‌ها تبدیل شده است.

میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم کجاست؟

میدان تکسـیم در شهر زیبای استانبول ترکیه و در بخش اروپایی این شهر در محله بی‌اوغلو قرار دارد، وجود ایستگاه‌های اتوبوس و مترو در نزدیکی میدان تکسیم باعث شده‌اند که دسترسی به این میدان از سراسر شهر آسان باشد. گرچه عبور خودرو از میدان ممنوع است و فقط تراموای نوستالژیک شهر مجوز عبور از آن را دارد،

مترو: اگر پس از ورود به استانبول بلافاصله بخواهید به میدان تکـسیم بروید، مترو استانبول بهترین گزینه برای حمل‌ونقل خواهد بود. برای رسیدن به تکسیم باید از خط قرمز «M1A» در ایستگاه فرودگاه آتاتورک (Ataturk Havalimanı) استفاده کنید که پس از 17 ایستگاه به ایستگاه پایانه ینی‌کاپی (Yenikapı) می‌رسد. جایی که خط قرمز و سبز یکدیگر را قطع می‌کنند. در ادامه باید سوار مترو خط «M2» شوید که پس از چهار توقف، شما را به ایستگاه تکسیم می‌رساند.
تراموا و قطار کابلی: برای اینکه از محله سلطان احمد به میدان تکسیم بروید، استفاده از خطوط تراموا برای شما راحت‌تر است. در این منطقه تاریخی باید از خط «T1» در ایستگاه سلطان احمد سوار تراموا شوید. در مرحله بعد در ایستگاه «Fındıklı Mimar Sinan Universitesi» پیاده شوید و حدود یک کیلومتر در جهت شمال غربی پیاده‌روی کنید.

تاکسی: گزینه دیگر پیش روی شما، تاکسی است که ایستگاه آن در فاصله 130 متری از شمال میدان تکسیم قرار گرفته است. تاکسی‌های خط تکسیم-آکسرای (Taksim – Aksaray) و شیشلی-امینونو (Sisli – Eminonu) در این محل مسافران را پیاده می‌کنند.

اتوبوس: گردشگرانی که اتوبوس را برای تردد در استانبول ترجیح می‌دهند، باید در ایستگاه اتوبوسی که کمی بالاتر از خیابان جمهوریت قرار دارد، از اتوبوس پیاده شوند که 150 متر با شمال میدان فاصله دارد. اتوبوس‌های لوکس «HAVAIST» نیز مسافران را بین فرودگاه استانبول و میدان تکسیم جابه‌جا می‌کنند و به این ترتیب، می‌توانید از فرودگاه یک‌راست راهی تکسیم شود.

برای بازدید از میدان معروف تکسیم، می توانید تور استانبول را از سایت سفر366 خرید نمایید.

علت نام گذاری میدان تقسیم

میدان تقسیم یا تکسیم از اولین روزهای حضورش در استانبول نقش کلیدی برای این شهر ایفا می‌کرد. این اهمیت تنها مختص بعد گردشگری نبود و به نوعی با حیات مردم شهر گره خورده بود، تکسیم به معنای تقسیم یا توزیع است. در ضلع غربی میدان آب انبار بزرگ سنگی وجود داشت که جریان اصلی آب از شمال استانبول می‌آمد و در این محل جمع آوری و به سایر نقاط شهر توزیع می‌شد، بنابراین سلطان محمود اول در اواخر دوران عثمانی، این محل را تکسیم نامید.

این میدان در ابتدا فقط یک مکان معمولی بود که وظیفه تقسیم آب را برعهده داشت، اما در طول زمان دستخوش تغییرات بسیار زیادی شد. در زمان پیدایش جمهوری ترکیه رفته‌رفته مورد توجه قرار گرفت و تبدیل به فضایی تفریحی و فرهنگی شد.

بازدید از میدان تکسیم
تاریخچه میدان تکسیم

تاریخچه میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیـم از آب ‌انبار و گورستان تا استادیوم و فضاهای تجمع اجتماعی را به خود دیده و کاربری آن در طول زمان دستخوش تغییراتی شده است، تکسیم، میدانی عمومی بود که زمان شکل‌گیری جمهوری ترکیه به وجود آمد. با این حال، میدان مذکور برای مدت 13 سال به فراموشی سپرده شد تا اینکه به‌تدریج مورد توجه قرار گرفت و به فضای تفریحی و فرهنگی تبدیل شد.

در آن زمان به‌سراغ کارشناس خارجی رفتند و هنری پروست (Henry Proust) فرانسوی را برای یک برنامه بلندمدت فراخواندند، مقامات جمهوری ترکیه، به این میدان با دید یک پروژه باشکوه می‌نگریستند، در ادامه میدان گسترش یافت و به همین منظور پادگان واقع در آن تخریب شد که از زمان جنگ جهانی اول استفاده نشده بود. علاوه بر ایجاد فضای سبز، مهم‌ترین مراکز فرهنگی عمومی شهر ساخته شدند. این موسسات توسط کارمندان دولتی اداره می‌شدند، اما در دهه 1950 میلادی مشکل خلاء مدیریتی پیش آمد.

با دخالت مقامات جمهوری، میدان تکسیم هویت سیاسی پیدا کرد و به‌نوعی به میدان مبارزه بین دولت-ملت تبدیل شد. دولت‌های متوالی از این واقعیت ناراحت بودند که از آن برای تظاهرات اول ماه مه استفاده می‌شود، در حال حاضر نیز تکسیـم به‌عنوان میدان اعتراض برای معترضان و شهروندان با پیشینه‌های مختلف عمل می‌کند.

ضمن اینکه محلی برای برگزاری جشن‌ها و رویدادهای متعدد است. در یکی از وقایع میدان تکسیم، افراد مسلح ناشناس در سال 1977 میلادی به ‌سوی فعالان کارگری تیراندازی کردند که اول ماه مه را جشن می‌گرفتند و منجر به وحشت گسترده و کشته شدن ده‌ها نفر شدند. به این ترتیب، میدان تکسیم به نمادی ایدئولوژیک تبدیل شد.

قدمت و تاریخچه میدان تکسیم
علت معروفیت میدان تکسیم

مجسمه میدان تکسیم

بنای یادبود استقلال، مهم‌ترین بنای تاریخی میدان تکـسیم است که توسط پیترو کانونیکا (Pietro Canonica)، مجسمه‌ساز ایتالیایی، با کمک‌های مردمی ساخته و در سال 1928 میلادی افتتاح شد، این یادبود برای گرامیداشت مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه، در دو نقش فرمانده کل ارتش و یک دولتمرد ساخته شد.

در نمای جنوبی آن که مشرف به خیابان سیراسلویلر (Sıraselviler) است، آتاتورک، عصمت اینونو و مارشال فوزی چخماق در جلو و چهره‌های دیگری در پشت سر آن‌ها دیده می‌شود که نمادی از پایه و اساس جمهوری ترکیه هستند.

مجسمه‌ دو ژنرال روسی به نام‌های میخائیل واسیلیویچ فرونز (Mikhail Vasilyevich Frunze) و مارشال کلیمنت یفرموویچ وروشیلوف (Kliment Yefremovich Voroshilov) نیز پشت اینونو و چخماق ایستاده‌اند که به کمک‌های نظامی ولادیمیر لنین در طول جنگ استقلال اشاره دارند، در نمای شمالی مشرف به خیابان جمهوریت، نماد جنگ استقلال ترکیه قرار دارد. در نماهای شرقی و غربی، سربازی با پرچم ترکیه، نمادی از ارتش این کشور است.

آشنایی با مسجد سلیمانیه، معماری باشکوه دوران عثمانی

علت شهرت و محبوبیت میدان تکسیم برای گردشگران

میدان تکسـیم، یک منطقه تجاری، تفریحی و دیدنی مهم برای افراد محلی و گردشگران در استانبول است. این میدان همچنین محلی عالی برای ملاقات با دیگران و آغاز یک پیاده‌روی شهری در استانبول محسوب می‌شود. قدم‌زدن در اطراف میدان تکسیم، تماشای جمعیت و عبور از خیابان استقلال و لذت‌بردن از فضای پرجنب‌وجوش آن، یکی از بهترین تفریحات گردشگران است.

بسیاری از مکان‌های توریستی محبوب در حوالی میدان تکسیم قرار دارند، بسیاری از مکان‌های توریستی محبوب مانند رستوران‌ها و کافه‌ها، جاذبه‌ها، موزه‌ها و… در حوالی میدان تکسیم قرار دارند، در واقع، موقعیت مکانی این میدان به‌گونه‌ای است که گردشگران به‌راحتی و با صرف زمان کمی می‌توانند از پارک گزی، کلیسای گنبدی ایا تریادا، تراموا نوستالژیک، مسجد حسین آقا و خیابان معروف استقلال دیدن کنند.

میدان تکسـیم همچنین دارای زیرساخت‌های حمل‌ونقل بسیار توسعه‌یافته‌ای است که به گردشگران امکان می‌دهد، تقریبا به هر جای استانبول بروند. چند سال پیش این مکان بازسازی و از معضل ترافیک خلاص شد و تمام ایستگاه‌ها به 100 متری میدان منتقل شدند. استفاده از تراموا انتخاب بسیاری از گردشگران برای گشت‌وگذار در این منطقه است.

تاریخچه میدان تکسیم استانبول
بازدید از میدان تکسیم

دیدنی‌های میدان تکسیم:

  • مرکز فرهنگی آتاتورک
  • پارک گزی
  • مسجد تکسیم
  • خیابان استقلال
  • برج گالاتا
  • محله‌های جهانگیر و چوکورجوما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *