میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو مشهورترین میدان شهر مسکو و از مشهورترین نمادهای گردشگری کشور روسیه به شمار می‌رود. اگر بخش سنتی و تاریخی مسکو را به شکل یک دایره در نظر بگیریم، میدان سرخ مسکو در مرکز این دایره قرار گرفته است. بسیاری از خارجی ها به اشتباه فکر می کنند که میدان سرخ تنها در […]

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو مشهورترین میدان شهر مسکو و از مشهورترین نمادهای گردشگری کشور روسیه به شمار می‌رود. اگر بخش سنتی و تاریخی مسکو را به شکل یک دایره در نظر بگیریم، میدان سرخ مسکو در مرکز این دایره قرار گرفته است. بسیاری از خارجی ها به اشتباه فکر می کنند که میدان سرخ تنها در زمان رژیم کمونیستی به شهرت رسیده است.

علت نامگذاری میدان سرخ مسکو

بسیاری از مردم نمی دانند که نام میدان سرخ هیچ ربطی به کمونیسم یا روسیه شوروی ندارد. علت نامگذاری میدان سرخ مسکو این است که روس ها به هر چیز زیبا و مهم سرخ یا قرمز می گویند، میدان سرخ در روسی به معنای “میدان زیبا” است.

در واقع این تاریخی ترین میدان مسکو است، که قدمت آن به قرن یازدهم باز می گردد. میدان سرخ در طول تاریخ هزار ساله خود در مرکز زندگی سیاسی، اجتماعی و مذهبی در روسیه بوده است.

بسیاری از ساختمان های اولیه اطراف این میدان در قرون وسطی ساخته شده اند و تا به امروز باقی مانده اند. امروزه میدان سرخ مسکو هنوز میزبان برخی از مهم ترین رویدادهای کشور مانند جشن های مشهور جهانی سال نو و رژه سرآمد در روز پیروزی است.

در سال 1990 کرملین و میدان سرخ با هم به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شدند، این میدان ارگ سابق تزارها بوده است. میدان سرخ از لحاظ تاریخی محل اصلی بسیاری از رویدادهای حیاتی برای زندگی کشور برای قرن ها بوده است.

میدان سرخ مسکو

تاریخچه میدان سرخ

میدان سرخ همیشه میدان اصلی شهر بوده است و تاریخچه آن به دهه 1490 باز می گردد، بازرگانان از سراسر جهان برای تجارت به اینجا می آمدند. این میدان تبدیل به یک بازار بزرگ شد، فریادهای عمومی احکام تزارها را اعلام کردند و مردم برای شنیدن این خبر به میدان سرخ آمدند. همچنین در روزهای جشن های بزرگ سال نو میلادی، راهپیمایی های مذهبی در این میدان برگزار می شد و میدان را به کلیسایی در فضای باز تبدیل می کرد.

پس از اینکه پتر کبیر، سنت پترزبورگ را پایتخت امپراتوری اعلام کرد، میدان سرخ جایگاه خود را به عنوان مرکز ایالت روسیه از دست داد. میدان سرخ تنها 300 سال بعد زمانی که کمونیست ها مقر قدرت را به مسکو منتقل کردند، به بخشی برجسته از جامعه روسیه تبدیل شد.

پس از انقلاب، میدان سرخ اهمیت خود را حفظ کرد. مقبره لنین در نزدیکی دیوار کرملین ساخته شد و میدان را به مرکز ایدئولوژیک مسکو سرخ تبدیل کرد. این میدان همواره به عنوان صحنه ای برای رژه نظامی مشهور بود. یک اتفاق باورنکردنی در سال 1987 در میدان سرخ رخ داد. یک هوانورد آماتور آلمانی به نام ماتیاس روست به طور غیرقانونی در نزدیکی میدان سرخ فرود آمد.

اینکه چگونه یک پسر 19 ساله موفق شد از سیستم دفاعی شوروی عبور کند، هنوز یک راز باقی مانده است. پرواز موفقیت آمیز ماتیس روست نشانه آن بود که سیستم قدیم شوروی آنقدر قدرتمند نبود. به دنبال آن اصلاحات میخائیل گورباچف انجام شد و به پایان دادن به جنگ سرد کمک کرد. میدان سرخ در 100 سال گذشته تغییر چندانی نکرده است. بازدیدکنندگان تور روسیه هم اکنون نیز به میدان سرخ می آیند تا از معماری زیبای آن لذت ببرند.

تاریخچه میدان سرخ

در میدان سرخ مسکو چه خواهید دید؟

در میدان سرخ مسکو مجموعه‌ای از ساختمان‌های تاریخی و مهم را در پیرامون خود گردآورده است که این جاذبه را تبدیل به یکی از نمادهای صنعت گردشگری در جهان کرده است:

یادمان لنین

یادمان لنین یا (Lenin’s Mausoleum)، مقبره و یادبود ولادیمیر ایلیچ لنین پایه‌گذار اتحاد جماهیر شوروی است.

کاخ کرملین

کرملین یک مجموعه گسترده و بزرگ ساختمانی است که شامل 5 کاخ، 4 کلیسا و برج‌ها و دیوار کرملین است. کلمه کرملین به معنای «دژی در میان شهر» است و محل رسمی استقرار رئیس‌جمهور جمهوری فدراسیون روسیه تلقی می‌شود.

کلیسای جامع کازان

کلیسای جامع کازان (Kazan Cathedral) یک کلیسای ارتدوکس روسی است که در شمال میدان سرخ مسکو قرار گرفته و پس از آنکه در سال 1936 توسط استالین ویران شد، روی مکان پیشین آن دوباره ساخته شده است.

کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل (Saint Basil’s Cathedral) که به نام کلیسای جامع واسیلی هم شناخته می‌شود، در سال 1555 تا 1561 ساخته شده است. این کلیسا به دستور ایوان مخوف و به افتخار تصرف کازان و آستراخان ساخته شد و تا زمان ساخت برج ساعت ایوان بزرگ، در سال 1600 مرتفع‌ترین ساختمان شهر بود.

کلیسای جامع سنت باسیل

موزه دولتی تاریخ مسکو

این موزه مجموعه‌ای از آثار باستانی شکور روسیه از دوران پیش از تمدن تا دوران معاصر را به نمایش می‌گذارد. ساختمان این موزه به دستور پتر کبیر ساخته شده است.

دروازه ایبرین

دروازه ایبرین که به نام دروازه رستاخیز (Resurrection Gate) نیز شناخته می‌شود، در شمال میدان سرخ مسکو قرار گرفته است و در سال 1535 ساخته شده است. این دروازه بخشی از دیوار تاریخی معروف به Kitai-gorod است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *